تبلیغات
آزمایشات شیمیایی - چرخه سنگ _ شیمی (7)
 
آزمایشات شیمیایی
شیمی ، علمی تجربی ، علم آزمایشها
درباره وبلاگ


سلام. به وبلاگ آزمایش های شیمیایی حوش آمدید .

در این وبلاگ هدف را بر این دارم تا شما علاقه مندان را با برخی از آزمایشهای شیمیایی آشنا کنم. امیدوارم ساعاتی مفید را در این وبلاگ به سر ببرید.

لازم به ذکر است :

1 : در خانه و یا مکانهای نامناسب از انجام دادن آزمایشهایی که در این وبلاگ توضیح داده می شود ، جدا خودداری کنید.

2 : استفاده از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است.

منتظر نظرات شما هستم.

امید اشکانی

تلفن تماس : 09368200762

E-MAIL : O.ASHKANI@YAHOO.COM

مدیر وبلاگ : امید م
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

> فیلم سه بعدی با عینك مخصوص - اورژینال

8,900 تومان

> مجموعه بی نظیر كارتون winx

12,500 تومان

> قلم خش گیر خودرو های ایران خودرو و سایپا

13,000 تومان

> سریال خارق العاده آموزش زبان extra

7,800 تومان

> کارتون خانواده دکتر ارنست - دوبله فارسی

9,900 تومان

> مجموعه اثر دیتر هالروردن - معروف به دیدی

5,800 تومان

> اصلاح مردان میکروتاچ MICRO TOUCH

15,000 تومان

> تست رنگ خودرو

15,000 تومان

> مجموعه بی نظیر كارتون BEN 10

12,500 تومان

> مجموعه بی نظیر كارتون کایو caillou

7,800 تومان

> آموزش کامل تاسیس یک آتلیه عکاسی و عکاسی در آن

3,500 تومان

> ساعت LED سامورایی – قرمز و آبی

12,900 تومان

> پكیج طلائی خش گیر خودرو ( كار پك اصلی )

13,000 تومان

> بلدرچین

5,000 تومان

> کرم گیاهی موبر دائمی باله آ - اصل آلمان

16,800 تومان

> مستند خارق العاده سیاره زمین - اورژینال

8,900 تومان

> دستگاه تصفیه هوا داخل خودرو( نانو تصفیه)

20,000 تومان

> سری كامل فرار از زندان -دوبله 5000 تومان

5,800 تومان

> خرید ست مروارید عشق

9,000 تومان

> موبر اسموت اوی

10,000 تومان

 

 

چرخه سنگ _ شیمی (7)

پس از آزمایش

اهداف:

 • آنالیز جدول تناوبی

 • آموزش تركیبات یك عنصر

لغت:

 • الكترون

 • نوترون

 • پروتون اینترنت جدول تناوبی

مواد:

 • جابجایی جدول تناوبی

 • اینترنت

زمینه:

جدول تناوبی برای توسعه مدت زیادی به طول انجامیده است و همانطوریكه عناصر جدید در طول آزمایش در شیمی هسته ای كشف می شوند، به رشد ادامه دادند. شما می توانید مثالهای زیر را به دانش آموزانتان بدهید كه نظم عنصری چه چیزی را معنی می دهد.

سه ذره زیر اتمی عناصر را تشكیل می دهند: پروتون، نوترون و الكترون. پروتون، كه بار الكتریكی 1+ را دارد، و نوترون كه یك بار خنثی دارد، هسته یك عنصر را تشكیل می دهند. این هسته ها توسط یك ابری از الكترونها در برگرفته شده اند كه هر كدام بار 1- را دارند. الكترونها در اطراف هسته می چرخند كه به نام اربیتال یا پوسته ها اسم گرفته اند. هر اربیتال می تواند یك مجموعه عددی از الكترونها را در بربگیرد. برای نمونه، اولین اربیتال از هسته 2 الكترون دارد، دومی 8 الكترون، سومی 8 الكترون، و چهارمی 16 الكترون و پنجمی 32 الكترون دارد و به این ترتیب ادامه می یابد. ممكن است هر اربیتال پر نباشد، و به تعداد الكترون در عنصر وابسته است و اربیتالهای داخلی قبل از پر شدن اربیتالهای خارجی پر میشوند. برای مثال، سدیم 11 الكترون دارد كه در اولی 2 الكترون و در دومی 8 و در سومی یك الكترون قرار گرفته است.

109 عنصر مختلف وجود دارد. 90 تا از این عناصر به طور طبیعی در حال اتفاق هستند و بقیه در آزمایشگاهها ایجاد می شده اند. هر ساله عناصر بیشتری خلق می شوند. عناصر در جدول تناوبی عناصر گروه بندی شده اند. جدول تناوبی در دهه 1850 توسط دانشمند روسی به نام دمیتری مندلیف توسعه یافت. او جدول را بر اساس رخداد مجدد منظم خواص عنصری پایه گذاری كرد و توسط افزایش وزن اتمی مرتب كرد.

در جدول تناوبی عناصر در جعبه هایی قرار می گیرند. یك علامت برای نمایش نام كامل یك عنصر استفاده می شود. برای مثال، H هیدروژن، O اكسیژن، و AL آلومینیوم را نشان می دهد. بعضی مواقع اسم لاتین یك عنصر به عنوان اساسی برای علامت آن بكار رفته است. برای مثال K پتاسیم را نشان می دهد (كالیوم در لاتین). عدد بالای هر علامت عنصری عدد اتمی می باشد (تعداد پروتونها در عنصر)؛ عدد پایین هر علامت عنصری وزن اتمی را نشان می دهد (اساساً تعداد پروتونها و نوترونها).

جدول تناوبی از دو تقسیم بندی بزرگ ساخته شده است: فلزات و غیر فلزات. فلزات در قسمت سمت چپ خط زیگزاگی قرار می گیرند (برای مثال، فلزات حد واسط، قلیایی و قلیایی خاكی) غیر فلزات در قسمت سمت راست خط زیگزاگی قرار می گیرند (برای مثال هالوژنها، گازهای نجیب) فلزات سری لانتانیدها و اكتینوئیدها متعلق به فلزات حد واسط هستند، اما آنها خارج از توالی زیر قسمت اصلی جدول تناوبی قرار گرفته اند. ستونهای عمودی روی جدول خانواده یا گروه نامیده می شود. ردیف های افقی دوره نامیده می شوند؛ هر دوره با یك فلز قلیایی شروع می شود و با یك گاز نجیب خاتمه می یابد.

از سمت چپ شروع می كنیم، فلزات قلیایی اولین گروه یا خانواده هستند كه به شمار می روند. فلزات قلیایی همه شبیه هستند زیرا وقتی كه تركیبات را تشكیل می دهند آنها به طور ویژه یك الكترون از دست می دهند. گروه بندی فلزات قلیایی خاكی هستند. فلزات قلیایی خاكی وقتی كه تشكیل تركیب می دهند دو عنصر از دست می دهند. هر دو گروه فلزات قلیایی و قلیایی خاكی به سرعت با غیر فلزات واكنش می دهند و تركیبات یونی را تشكیل می دهند و الكترونهای درگیر از اربیتالهای خارجی الكترون می آیند. فلزات حد واسط دوازده ستون دارند. الكترونهای این عناصر كه در واكنش های شیمیایی درگیر هستند از نظر تعداد و سطح انرژی متفاوت هستند (برای مثال اربیتالهای الكترونی از الكترونها می آیند). فلزات حد واسط تمایل دارند سری تركیبات چند گانه ای را تشكیل دهند. فلزات حد واسط پیوند كووالانسی تشكیل می دهند. هالوژنها یكسان هستند در اینكه آنها در طول واكنشی شیمیایی یك الكترون را قبول می كنند. گازهای نجیب به خاطر تمایل كم آنها به واكنش با دیگر عناصر، منحصر به فرد هستند.

روش:

1- نظم عمومی عناصر را در جدول تناوبی شرح دهید. بعد اطلاعات موجود در هر جعبه را توضیح دهید. ممكن است شما به مرور پروتون- الكترون و نوترون نیاز داشته باشید. روی را به عنوان یك مثال استفاده كنید.

عدد اتمی= 30 ،

علامت اتمی= Zn،

اسم شیمیایی= روی،

وزن اتمی= 37/65،

پروتون ها=30 (تعداد پروتونها=عدد اتمی)،

الكترونها= 30 (تعداد پروتونها= تعداد الكترونها)،

نوترونها= (65 (وزن اتمی)-30 (عدد اتمی)) =35،

2- مثالهای زیادی بزنید تا زمانیكه مطمئن شوید كه دانش آموزان روش خواندن جدول تناوبی را می فهمند.

3- تعدادی از دولتها و خانواده های تحصیل كرده از اینترنت اطلاعات علمی دارند. به دانش آموزانتان استفاده از جستجوی ماشین برای نگاه كردن به جدول تناوبی عناصر را بیاموزید . آنها را وادار كنید كه در سایت های شبكه ای نگاه كنند. به نظر می رسد كه سایت های شبكه ای مكرراً تغییر كنند، به طوری كه شما هر ساله این تمرین را انجام دهید، ممكن است شما شگفت زده شوید!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 15 مرداد 1391
امید م
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.